Czym jest pojęcia „Mobile First”?

Zgodnie z aktualnymi trendami projektowania stron www pojęcie mobile first jest jednym z głównych założeń. Nie możemy się temu dziwić ponieważ wg raportu IAB Polska 82% internautów deklaruje że przegląda internet na smartfonie.

Smartfon jest zatem coraz częściej wykorzystywanym urządzeniem do przeglądania internetu czy robienia zakupów w sieci.
Co zatem oznacza mobile first?

Już wprowadzenie RWD diametralnie zmieniło sposób projektowania stron. Dziś RWD jest standardem, a mobile first po pójście o krok dalej.

Internaci w Polsce

Do tej pory wiodącym podejściem do tematu budowy stron była wersja desktopowa, a dopiero w dalszej kolejności dostosowywanie strony do rozdzielczości mniejszych ekranów. Tak metoda najczęściej degraduje funkcjonalność wersji na urządzenia mobilne, zwłaszcza przy rozbudowanych stronach desktopowych. Zatem dlaczego nie zaczynać projetkowania od wersji mobilnej?
Zamiast myślenia co zredukować w wersji mobilnej zastanowimy się nad perspektywą rozwoju strony. Tym samym mocno przedefiniujemy pojęcie stron responsywnych, które teraz będą oznaczać strony(mobilne) które można przeglądać przy użyciu dektopowego monitora.

Kilka lat temu? Google solidnie zmotywowało właścicieli stron do dostosowania ich do urządzeń mobilnych informjąc ze strony bez wersji mobilnej będą gorzej traktowane w wynikach wyszukiwania. Dzisiaj większość szanujących się firm i wydawców stron posiada wersje dostosowane do urządzeń mobilnych.

Wracając do sedna pojęcie Mobile first oznacza, że deweloperzy zaczynają pracę nad budową strony od przygotowania wersji mobilnej, a kolejne wersje strony dostosowane do większych ekranów są rozbudowywane a ich głównym celem jest jeszcze lepsza ekspozycja treści.

Warto jednak zaznaczyć, że to jaką drogę projektowania wybierzemy zależy w dużej mierze od docelowych odbiorców.. Jeżeli wiemy że nasz odbiorą korzysta w większości z komputera lub laptopa lepszym rozwiązaniem będzie podejście desktop first., a w następnej kolejności dostosować stronę do urządzeń mobilnych. Kwestia tego czy strona powinna posiadać wersję mobilną w dzisiejszych czasach dyskusji nie podlega.